Barvy

11. dubna 2011 v 20:52 | Pája |  Témata týdne
Kdyby mi někdo ve školce řekl slovo barva, pomyslela bych si na štětec, paletku a kelímek. Tahle představa se pomalu, ale jistě mění. Teď si barev všímám mnohem víc. Ráda pozoruju ráno jak se z tmavé rudé vyhoupne světle červená barva závěsu. Když jdu po chodníku zaujme mě krásně vymalovaný domek na oranžovo. Na obědě zkoumám jak je rám okna bílý. Večer se ráda dívám na západ slunce, kde se střídá modrá, oranžová, fialová, růžová a žluá. Sleduji o kolik je propiska tmavší než papírek. Dívám se jak se ve výtvarce mísí voda s fialovou barvou... Svět by nebyl krásný bez barev... Ano a tu krásu třeba psi nevidí, ale přesto se na svět chtějí jenom smát.

Je zajímavé jak se umí malíř vypořádat se štětcem a čtyřmi barvami, nebo dokonce jen s tužkou a v ruce vyvořit umělecké dílo. Jenom z těch pár barviček vytvořit desítky dalších. A najednou svět vidí celý živý obrázek, který má ducha nebo je abstraktní?

Barvami se dá vyjádřit mnoho věcí. Žlutou radost ze života, černou beznaděj, červenou vášeň... Každý sedívá na barvy z jiného pohledu. Někdo vidí ve fialové uklidňující náruč matky, jiný v ní vidí strach z pádu do neznáma. A vlastně jak by svět vypadal kdyby chtěli všichni vidět tu samou barvu? Vše růžové, či černé? Nikoho by nezajímala jiná barva než ta kterou by všichni zbožňovali? Já si takový svět nedokážu představit.

Velmi by mě zajímalo jesti každý vidí danou barvu stejně. Co když vidí člověk hnědou tmavší, než člověk druhý? Je to ten důvod že někdo má rád onu barvu kvůli tomuto klamu zraku? Kdo ví! Co když se nám třeba líbí oranžová barva. Jak my můžeme vědět že to není jen přelud. Co když je ta naše oranžová jen přetvářka a ve skutečnosti je hnědá? Kdo na tohle odpoví? Nikdo! Je to jako když napíšete test. Tváří se na dvojku a na lavici vám přistane čtverka!

Podívám se letmo na stůl; je béžový. Podívám se blíže, vidím do té béžové zasazenou světle hnědou. No právě. Kdo žije celý život ve stresu, nevidí ani barvy. Ano řekne si ta tráva je zelená, náš dům je modrý a ani si nevšimnou, že v to není jen modrá co tam je. Nevšímají si těch různých odstínů. A vlastně si ani neužijí svůj život.

Barvy se dají různě kombinovat. Říká se že černá a bílá se hodí ke všem barvám a hlavně kontrastně k sobě, ale já si myslím že to není tak docela pravda. Přce když dám černou k tmavě modré a tmavě hnědé, tak vlastně na první pohled z dálky nevidím žádný rozdíl. Zato když dám černou a žlutou, praští mě hned do očí.

Já a barvy?
Popravdě nemám ráda vyblité, světlé barvy. Když už barva tak mě jedine zaujme sytá a křiklavá. Mezi mé neoblíbené barvy patří šedá, béžová a světlé odstíny hnědé a zelené. Naopak mezi mé oblíbbené patří černá, červená a vlastně i zbytek barev.

Co mi za oslední dobu připomělo barvy byl Michla Šeps. :D Prostě ta čepka tak bila do očí že jsem musela pustit uzdu fantazii a namalovat obrázek.

Miluju barvičky, ale nosím většinou jen černou :D Vlastně jedna kamarádka mi říká černá vdovo. Nechápu co si tím chce jako dokázt, ale nechám ji dokud si nevědomí jak je ehm hloupá? :D Aneb nesuď knihu podle obalu. :)

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Alisa Alisa | Web | 11. dubna 2011 v 21:02 | Reagovat

Konečne článok na úrovni . Tlieskam ! Dnes možno jediný poriadny . :-)

2 Gwendoline Gwendoline | Web | 11. dubna 2011 v 21:10 | Reagovat

hezký hodně hezký :-) konečně něco jiného než význam barev :-P ;-)

3 Girl names starting with F Girl names starting with F | Web | 29. května 2017 v 4:48 | Reagovat

•    I've read your entire information that you stocks in your article and I must say I love it. Many thanks for writing this post. I appreciate it. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.